• 002
  • 003
  • 004
  • 005

Rychlý kontakt

Bytový textil Varhulíková

Nevanova 1045/7
163 00 Praha 6 Řepy
Tel.: 235 310 276
Email: i.varhulikova@seznam.cz
Po-Pá 08:00 - 18:00h.

O látkách

 

Obecné informace o látkových materiálech

Vlákno

Základem textilií je vlákno. Vlákno se používá ve výjimečných případech v takovém stavu v jakém je, jinak se podle účelu dalších použití zpracovává předením, plstěním, vpichováním, prošíváním nebo lisováním či lepením. Pro určité účely se vlákna upravují barvením, bělením anebo regulovanou sráživostí.

Předení

Předení v textilní češtině znamená výrobu příze z přírodních nebo umělých tzv. staplových vláken. V dalších jazycích se pod tímto označením mimo předení rozumí také zvlákňování chemických materiálů. Tedy výroba, jejímž výsledkem je příze z nekonečných vláken tzv. kabílek či stříž na staplové příze. Podíl příze na spotřebě těchto staplových a nekonečných vláken se dá odhadnout na více než 80 %.

Plstění

Je to v původní podobě zpevňování plošné vrstvy vláken (tzv. rouna) působením tepla, vlhkosti i opakovaného mechanického namáhání. Plst se převážně vyrábí tzv. „suchou“ technologií, čili vpichováním. Ruční plstění vpichováním se dnes provozuje jako hobby.

Vpichování

Do rouna se vpichují jehly speciálního tvaru, pomocí kterých se vlákna vzájemně zauzlí. Tato technologie se požívá i pro výrobu některých jiných druhů netkaných textilií.

Všívání

Všívání tzv. tufting je nejrozšířenější technologie výroby podlahových krytin. Jehlami se propichuje podkladová tkanina a zanáší se do ní vlasové niti, které na lícu textilie vytváří plyšový či velurový povrch. Tufting se někdy přiřazuje k technologiím netkaných textilií.
Příze

Podstatná část textilních vláken se používá k výrobě příze:

  • jako tzv. „staplová“, provázáním jednotlivých vláken o délce cca. 10 až 150mm
  • jako „hedvábí“ protlačením horké vlákenné masy tryskou (u chemických vláken) nebo odmotáním (přírodního hedvábí) z kokonu


Tkanina

je to plošná textilie, vznikající provázáním osnovy a útku. Tkalcovny spotřebují více než polovinu všech na světě vyrobených přízí.
Druhy a názvy pletenin

Pleteniny jsou po tkaninách druhá největší skupina textilních výrobků. Ruční pletení je sice jednoduší než tkaní, první výrobky vznikly však pravděpodobně o několik tisíciletí později než první tkaniny. Strojní pletení je podstatně produktivnější než tkaní.
Výrobky se rozdělují na dva odlišné druhy:

  • zátažné pleteniny: očka tvoří v pletenině při každé otáčce stroje vždy jen z jedné niti vodorovný řádek, pletenina se snadno páře
  • osnovní pleteniny: vazba se tvoří kolmým směrem z několika tisíc nití (tzv. osnovy) výrobek se nedá párat naráz


U obou skupin existuje několik desítek variant v provázání nití, např.: hladká, proužková, žakárová, trikotová, plyšová vazba a mnoho jiných.

Zdroj informací Wikipedia.cz

 

Logo Logo Logo Logo Logo

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Proč?